enter-article עשרה דברים שצריך לדעת על שיש - מרכז שיש ארצי - כל מה שרציתם וחיפשתם על שיש
עבודות שיש » מאמרים וחדשות » עשרה דברים שצריך לדעת על שיש

עשרה דברים שצריך לדעת על שישרגע לפני שאתם בוחרים שיש לבית או למשרד, הנה כמה דברים שכדי לדעת על שיש

  • השימוש בשיש לצורכי אומנות ובנייה היה נפוץ עוד בתקופה הרומית, אז נהגו להשתמש בשיש כחומר גלם לצרכי פיסול לדוגמא. אחד האומנים המפורסמים ביותר בכל הזמנים, מיכאלנג'לו, נהג לפסל את רוב עבודתיו באמצעות השיש.
  • השיש נוצר משילוב של שלושה מינרלים- הקלציט, הדולמיט, והסרפנטין, אך לעתים גם סלעים העשויים ממינרלים אחרים קולעים להגדרה זו ונחשבים לשיש.
  • בהתאם להגדרתו המדוייקת של השיש, שיש 'אמיתי' ניתן למצוא בארץ בעיקר באזור הגליל. עם זאת,  גם במקומות אחרים בארץ ניתן למצוא סוגים שונים של אבני חציבה כמו הגרניט והגיר. מכאן ניתן להבין כי בתעשייה הישראלית ההגדרה של השיש היא רחבה יותר, ומתייחסת למעשה לכל אבן הניתנת לחציבה ולליטוש. מחצבות שיש מדומה ניתן למצוא כיום בכרמיאל, בכפר גלעדי ואפילו באזור חברון.
  • עבודות שיש הן מגוונות מאוד, הודות לעובדה שמדובר בחומר גלם פרקטי ובעיקר אסתטי מאוד, המשדר מראה יוקרתי. שיש לריצוף ושיש למטבחים הם השימושים הנפוצים ביותר באבן.
  • קיימים ארבעה סוגים נפוצים של השיש: שיש קוריאן, הידועה כאבן המאפשרת תחזוק נוח וקל, שיש קיסר, הנחשבת לאבן העמידה והחזקה ביותר, שיש אבן גרניט, הנחשבת למגוונת ביותר ברמת גווניה ולבעלת כושר ספיגה גבוה ושיש סיליסטון, הנחשבת למתחרה של אבן הגרניט, הודות למבחר הגדול ולאיכותה המרשימה. שיש לריצוף, כמו גם שיש למטבחים, ניתן לייצר מארבעת הסוגים שהוזכרו, בהתאם לדרישת הלקוח.
  • אם כבר הזכרנו את נושא הגוונים, הרי שמרתק לחשוב כיצד ניתן למצוא שיש טבעי בגוונים לא סטנדרטיים כמו שחור, ירוק ואפילו אדום. הגוונים הללו נוצרים כתוצאה מתהליך ההתמרה שעובר הסלע, אשר כתוצאה ממנו השיש מקבל צורה גבישית בגדלים שונים וכתוצאה מהשינוי עם החום, הוא גם עשוי לקבל את הגוונים שהזכרנו.
  • תהליך ההתמרה שתיארנו, בין אם נוצר כתוצאה מחום או כתוצאה מלחץ, הוא תהליך איטי מאוד שאורך מיליוני שנים, על כן, אין דבר כזה 'שיש צעיר', שכן כל סוגי השיש הם תוצאה של תהליכים מורכבים וארוכים.
  • למעט אבן הגרניט, המאופיינת בכושר ספיגה גבוה, שאר סוגי השיש נוטים לספוג חומרים נוזליים בעלי פיגמנטיים, תכונה שגורמת להיווצרותם של כתמים בשכבה העליונה של השיש, שלעתים קשה להסיר. בשל כך, יש להימנע משפיכת נוזלים על משטח השיש.
  • למעט שיש הקוריאן, שתחזוקו נחשב לקל ולפשוט ביותר, בדרך כלל משימת תחזוק השיש היא אינה פשוטה כלל. פרט לכושר הספיגה הגבוה, השיש הוא חומר גלם עדין, אשר מומלץ לא לשפשפו, לא לנקותו באמצעות מים חמים או באמצעות חומרי ניקוי בעלי חומרים פעילים. כמו כן, שיש לריצוף מצריך מבעליו אחת לכמה שנים תחזוק מקצועי: ישנן חברות ניקיון המתמחות בטיפולי פוליש עבור עבודות שיש, במטרה ללטש את השכבה העליונה של השיש שניזוקה עם הזמן, ולהשיב לה את המראה המקורי.
  • השיש הוא אינו תענוג זול, ומחירו נע מ-250 ש"ח עבור הסוג הפשוט ביותר ועד כ-1200 ש"ח עבור שיש מסוג אבן קיסר. יש לשים לב כי המחירים מתייחסים לכל מ"ר ומבטאים גם את עלויות המדידה, ההובלה וההרכבה. מעת לעת ישנן חברות ריצוף המציעות דילים ומבצעים מיוחדים ולכן מומלץ לנהל מעקב שוטף בנושא.עוד באותו נושא

מחירון שיש למטבח – למטבח ייחודי ומרשים במיוחד

מחירון שיש למטבח – למטבח ייחודי ומרשים במיוחד

המטבח הינו אחד מהחדרים החשובים בבית בו אנו מבלים זמן רב ולכן רצוי וגם ניתן להפוך אותו לייחודי, מרשים ויפייפה עם מבחר סוגי שיש למטבחהמטבח הינו...

מפעלי שיש - כיצד יוצרים משטח שיש?

מפעלי שיש - כיצד יוצרים משטח שיש?

ייצור שיש דורש הרבה יותר ממשאב טבעי, הנה מדריך קצר למשתמש המתחיל מפעלי שיש מייצרים מגוון רחב של מוצרים שונים בטכניקות יצור מגוונות,...

שיש - מדריך קצר

שיש - מדריך קצר

לא קשה להבין שיש הוא סמל של יוקרה, אבל גם בתוכו יש דרגים של יוקרה ואלמנטים שונים שמשפיעים על המראה ועל הסוג שלו שיש הוא אבן גיר אשר עברה...

ריצוף וחיפוי בשיש - המדריך השלם

ריצוף וחיפוי בשיש - המדריך השלם

    ריצוף שיש הוא אלמנט חובה בכל בית חדש, מיד נראה מה עושים ב   בתים ישנים שדורשים להתחדש   ריצוף וחיפוי...

עבודות שיש - הפונקציות של שיש לבית

עבודות שיש - הפונקציות של שיש לבית

לפני שדאגנו להפוך את הבית למוזיאון, לשיש היו כמה פונקציות מאוד ברורות. מיד נראה מה הן היו עבודות שיש הוא שם מטריה למגוון רחב של מוצרים וסל...

string(27) "categoryעבודות שיש"