enter-article מפעלי שיש - כיצד יוצרים משטח שיש? - מרכז שיש ארצי - כל מה שרציתם וחיפשתם על שיש
עבודות שיש » מאמרים וחדשות » מפעלי שיש - כיצד יוצרים משטח שיש?

מפעלי שיש - כיצד יוצרים משטח שיש?ייצור שיש דורש הרבה יותר ממשאב טבעי, הנה מדריך קצר למשתמש המתחיל


מפעלי שיש מייצרים מגוון רחב של מוצרים שונים בטכניקות יצור מגוונות, מה שיכול להוות בעיה פורטא עבור הצרכן שמגיע ונדרש לבחור מכל אותו מבחר.
בשורות הבאות נתייחס לשיטות עבודה ויצור שונות של
מפעלי שיש, לאילו שימושים אותן שיטות מתאימות וכיצד הן תשפענה על המחיר.


חומרי גלם ושיטות יצור

מפעלי שישי


השיש הטבעי האמיתי לא נחצב בישראל, ולכן מיובא בדרך כלל בצורה מרוכזת וכמוצר מוגמר (משטחים, מרצפות, כיורים וכו') ישירות מחו"ל.
לפיכך, מרבית עבודת היצור (מלבד יצור מוזמן אישית, להלן) של מפעלי שיש בארץ מתרכזת ביצור סוגי השיש המלאכותי הישראלים, שחלקם זכו ללא מעט תפוצה גם בחו"ל.

בדרך כלל תהליך היצור כולל קבלת הגושים הנכרים, עיצוב צורות מתאימות, והרבה מאוד עבודת שיוף, שהיא זו שנותנת את הטקסטורה ואחראית על רוב המראה.

למרות מה שהייתם חושבים, שיוף גס יותר לא יוריד את מחיר המוצר הסופי, אולם יכול להוות יתרון מבחינת בלאי נמוך יותר (פחות רואים פגמים קטנים).

מרצפות שיש ביצור ישראלי תעלנה באופן משמעותי זול יותר משיש בייבוא, בין 30-200 ש"ח למ"ר, ואותו הכלל תקף גם לגבי
עבודות שיש אחרות כמו כיורים (כיור ישראלי זול בכ200-300% מהמקבילה הטבעית).


חיתוך שיש לפי הזמנה מראש

השיש הוא גביש, כלומר מינראל טבעי המורכב ממעין "קוביות קוביות" קטנטנות, גבישים קטנטנים, שנמעכו זה לזה בכוחות דחיסה אדירים במהלך התהוות האבן (שנמשכה מיליוני שנים).

גודל הגבישים יכולים להיות מגדלים שונים, כאשר ככל שהגודל של כל גביש קטן יותר, השיש נחשב "עדין" יותר. סוגי שיש עדינים אהובים במיוחד על
מפעלי שיש (כמו גם על פסלים) כיוון שקל יותר לעבד אותם ולקבל תוצאה מושלמת יותר. מצד שני, שיש עדין הוא בדרך כלל יקר יותר (פי 2-5 ממחיר שיש טבעי אחר, וודאי שהרבה יותר יקר משיש מלאכותי), ועמיד פחות לבלאי של השימוש בשיש.

את בעיית המחיר ניתן לפתור על ידי בחירת שיש מלאכותי (שסוגים מסויימים שלו דומים בתכונותיהם לשיש "עדין"), ואילו את בעיית העמידות בפני בלאי, בייחוד בלאי של כוחות שבירה (נפילת חפצים וכו') ניתן לפתור על ידי ציפויי מיוחדים או הגבלת השימוש בשיש עדין למקומות "רגועים" יותר, כמו כיורים (עליהם מופעל הרבה פחות כוח ממשטחי עבודה או ריצוף שיש).

טכנולוגיות החיתוך המודרניות, העושות שימוש בדרך כל במסורי פלדה המצופים שכבה דקה של יהלום, יכולות להביא בקלות יחסית כמעט לכל תוצאה שהיא. היכולת הזו בשילוב עם אמצעי טכנון ובקרה דיגיטאליים, פירושם שלמעשה ניתן ליצור כמעט כל סוג של עיצוב וצורה משיש.

מפעלי שיש רבים עושים שימוש ביתרונות טכנולוגיים אלה, ומציעים כיורים, פרטי פיסול ושאר אביזרי שיש לפי הזמנה אישית. עם זאת, יש להבין שככל שהצורה מסובכת יותר יהיו חלקים רבים יותר אותם יש לבצע בעבודת יד, מה שיעלה משמעותית את המחיר. עיצוב כיור אישי לדוגמא יכול לעלות (כולל עבודה וחומרים) בין 1000-12000 ש"ח.

 


עוד באותו נושא

מחירון שיש למטבח – למטבח ייחודי ומרשים במיוחד

מחירון שיש למטבח – למטבח ייחודי ומרשים במיוחד

המטבח הינו אחד מהחדרים החשובים בבית בו אנו מבלים זמן רב ולכן רצוי וגם ניתן להפוך אותו לייחודי, מרשים ויפייפה עם מבחר סוגי שיש למטבחהמטבח הינו...

שיש - מדריך קצר

שיש - מדריך קצר

לא קשה להבין שיש הוא סמל של יוקרה, אבל גם בתוכו יש דרגים של יוקרה ואלמנטים שונים שמשפיעים על המראה ועל הסוג שלו שיש הוא אבן גיר אשר עברה...

ריצוף וחיפוי בשיש - המדריך השלם

ריצוף וחיפוי בשיש - המדריך השלם

    ריצוף שיש הוא אלמנט חובה בכל בית חדש, מיד נראה מה עושים ב   בתים ישנים שדורשים להתחדש   ריצוף וחיפוי...

עבודות שיש - הפונקציות של שיש לבית

עבודות שיש - הפונקציות של שיש לבית

לפני שדאגנו להפוך את הבית למוזיאון, לשיש היו כמה פונקציות מאוד ברורות. מיד נראה מה הן היו עבודות שיש הוא שם מטריה למגוון רחב של מוצרים וסל...

שיש למטבחים -מה שהופך מטבח ליוקרתי

שיש למטבחים -מה שהופך מטבח ליוקרתי

עם כניסה של יותר משמונים אחוז לבתים בישראל, אי אפשר להתווכח עם ההצלחה של שיש מטבחים שיש למטבחים הינו השימוש הנפוץ ביותר...

string(25) "categoryמפעלי שיש"